Business Blog

Dawsongroup rozszerza stosowanie czynnika Opteon™ XL40

2018-07-18 | Jakub Dmitrowski

Dawsongroup rozszerza stosowanie czynnika Opteon™ XL40. Opteon™ XL40 firmy Chemours oceniony jako lepszy niż CO2, amoniak i węglowodory
Genewa, Szwajcaria, czerwiec 2018 r. – Chemours (NYSE: CC), firma z branży chemicznej o globalnym zasięgu i czołowej...
Opteon™ XL40 firmy Chemours oceniony jako lepszy niż CO2, amoniak i węglowodory
Genewa, Szwajcaria, czerwiec 2018 r. – Chemours (NYSE: CC), firma z branży chemicznej o globalnym zasięgu i czołowej pozycji na rynkach technologii bieli tytanowej, fluoroproduktów oraz rozwiązań chemicznych ogłasza, iż czynnik chłodniczy Opteon™ XL40 (R-454A) o niskim potencjale tworzenia efektu cieplarnianego (GWP) zawierający wodorofluoroolefiny (HFO) – został wybrany przez Dawsongroup, jako rekomendowane rozwiązanie chłodnicze na rynek europejski. Ta decyzja biznesowa opiera się na udanym wdrożeniu z użyciem czynnika XL40 przeprowadzonym dla firmy Park Cakes Ltd., wiodącego dostawcy wyrobów cukierniczych z segmentu premium, sprzedawanych pod markami własnymi. Wdrożenie zostało wykonane w nowym obiekcie logistyczno-magazynowym w miejscowości Oldham w Wielkiej Brytanii. Od czasu modernizacji, czyli od września 2017 roku układ działa niezawodnie, dlatego Dawsongroup zamierza rozszerzyć zastosowanie produktu Opteon™ XL40 w swoich urządzeniach, wybierając ten innowacyjny czynnik o niskim potencjale tworzenia efektu cieplarnianego (GWP) spośród innych dostępnych opcji, takich jak CO2, amoniak i węglowodory, które pomimo niskiego (GWP) nie nadają się do tego zastosowania.
Wybór czynnika XL40 na potrzeby Park Cakes jest wynikiem bliskiej współpracy pomiędzy firmami Chemours a Dawsongroup portable cold rooms limited, która jest dostawcą systemów chłodniczych dla produktów wrażliwych na temperaturę i kontrahentem serwisowym firmy Park Cakes. Ponieważ kwestie ochrony środowiska są dla firmy Park Cakes bardzo istotne, poszukiwała ona do swojej nowej chłodni niskotemperaturowej, o objętości 1805 m3, czynnika chłodniczego o niskim potencjale tworzenia efektu cieplarnianego (GWP) , który spełniałby jej założenia związane ze zrównoważonym rozwojem i cele operacyjne.
Zdjęcie 1: Chłodnia w firmie Park Cakes pracująca na czynniku Opteon™ XL40. Park Cakes, Ltd.
Poszukując alternatywnych rozwiązań zastępujących czynnik chłodniczy R-404A, firma Dawsongroup przeprowadziła kilka testów produktu Opteon™ XL40 w swoim zakładzie w miejscowości Sutton-in-Ashfield. Ponieważ wyniki wykazały, że Opteon™ XL40 jest idealnym zamiennikiem w przypadku nowych urządzeń, firma Dawsongroup zarekomendowała nowy czynnik chłodniczy firmy Chemours, jako lepszą alternatywę w porównaniu z CO2, węglowodorami czy amoniakiem. Jak wyjaśnia Kevin Smith, Menadżer ds. technicznych Dawsongroup: “W tym przypadku wybór odpowiedniego czynnika chłodniczego i sprostanie potrzebom użytkownika końcowego było niezwykle ważne. Alternatywne czynniki chłodnicze, takie jak CO2, węglowodory czy amoniak, okazały się nieodpowiednie do tego projektu z powodu niedostępności i złożoności urządzeń, ryzyka wysokiej palności lub toksyczności. Dlatego ostatecznie został wybrany Opteon™ XL40 o właściwościach zbliżonych do czynnika chłodniczego R-404A, umożliwiający wykorzystanie konstrukcji istniejących urządzeń. Umiarkowana palność tego czynnika chłodniczego oznacza, że mogą z nim pracować technicy serwisowi po przeszkoleniu podstawowym, a jego bardzo niski GWP zapewnia możliwość stosowania go przez wiele lat.” – powiedział Kevin Smith, kierownik techniczny w firmie Dawsongroup.
Potencjał tworzenia efektu cieplarnianego w przypadku czynnika Opteon™ XL40 (wynoszący 239) jest o 94 proc. niższy niż czynnika chłodniczego R-404A (3922), co czyni go przyszłościowym rozwiązaniem w kontekście ograniczeń w stosowaniu fluorowanych gazów cieplarnianych. Zapewnia on optymalne właściwości i doskonale nadaje się do układów sprężarek wyporowych bezpośredniego rozprężania w nisko- i średniotemperaturowych zastosowaniach komercyjnych i przemysłowych. Opteon™ XL40 ma wyższą wydajność energetyczną i chłodniczą, co sprawia, że może być łatwo i efektywnie stosowany w nowych urządzeniach bez większych modyfikacji. Mimo klasyfikacji jako umiarkowanie palny (klasa 2L zgodnie z ISO/ASHRAE), Opteon™ XL40 może być bezpiecznie stosowany pod warunkiem przestrzegania obowiązujących przepisów i norm. Instalacja układu wyglądała podobnie do tej pracującej na czynniku chłodniczym R-404A lub R-407F. Innowacyjne zastosowanie czynnika Opteon™ XL40 okazało się preferowanym wyborem, zarówno pod względem łatwości instalacji, jak i ogólnej wydajności.
Więcej informacji na temat tego projektu znajduje się w studium przypadku, które można pobrać pod następującym adresem: pages.chemours.com/opteon-xl40-park-c... lub na stronie www.opteon.com

Komentarze

Nie jesteś zalogowany! Dodaj komentarz jako użytkownik portalu Dodaj komentarz anonimowo jako gość.


Inne wpisy Business Blog tego użytkownika