Kategorie
Poradnik
Liczba znalezionych wiadomości: 51
-
2005-09-08 | Komentarze: 0
B4. ŚRODKI DODATKOWE UODPORNIAJĄCE NA ŚWIATŁO
Koncentraty uodporniajace na siwatło UV są związkami chemicznymi, dopasowanymi do aktualnych procesów destrukcyjnych (światło, tlen, wilgoć i temperatura) i przetwarzanego polimeru oraz jego przewidywanego zastosowania, odbudowując strukturę polimeru, na którą oddziaływają chemiczne i fizyczne mechanizmy świetlne.
-
2005-09-08 | Komentarze: 0
B5. ŚRODKI NUKLEIDUJĄCE
Liczba i wielkość powstających kryształów zapewniana jest przez homogeniczne lub heterogeniczne tworzenie zarodków. Obecne środki nukleidujące wytwarzają zasadniczo więcej zarodków przy tych samych warunkach chłodzenia niż czysty polimer, a uzyskane kryształy są znacznie czystsze.
-
2005-09-08 | Komentarze: 0
B6. ŚRODKI UNIEPALNIAJĄCE
Jedną z największych wad tworzyw organicznych jest ich palność, która w znacznym stopniu ogranicza ich zastosowanie. Z tego powodu prowadzone są intensywne badania nad otrzymaniem tworzyw o mniejszej palności. Zagadnienie to można rozwiązać przez modyfikowanie budowy polimerów, warunkujące nadanie cech niepalności albo przez modyfikację fizyczną.
-
2005-09-08 | Komentarze: 1
B7. ŚRODKI ANTYSTATYCZNE
Antystatyki są to związki chemiczne, które powodują rozładowanie się ładunku elektrostatycznego nagromadzonego na powierzchni tworzywa.
-
2005-09-08 | Komentarze: 0
B8. ŚRODKI ANTYUTLENIAJĄCE
Polimery ulegają oksydacji (starzeniu) przez tlen. Duże znaczenie ma także termiczne utlenianie polimeru, które zachodzi już w procesie przetwarzania szczególnie, gdy stosuje się temperatury wyższe niż zalecane dla danego polimeru.
-
2005-09-08 | Komentarze: 0
B9. ŚRODKI SPIENIAJĄCE (POROFORY)
Chemiczne środki spieniające, najczęściej systemy egzotermiczne, są modyfikatorami, które przez chemiczne reakcje w wyższych temperaturach, przez rozpad organicznych lub nieorganicznych wiązań, wydzielają gazy i przez powinowactwo do polimeru tworzą strukturę pienistą.
-
2005-09-08 | Komentarze: 0
BB10. ŚRODKI UELASTYCZNIAJĄCE (PLASTYFIKATORY)
Plastyfikatory, zwane również zmiękczaczami, są to ciekłe lub stałe, obojętne związki organiczne o małej prężności pary, które oddziaływają fizycznie na substancje wielkocząsteczkowe, tworząc z nimi układy homogeniczne. Dodatek plastyfikatora do polimeru powoduje zmniejszenie sił międzycząsteczkowych wzdłuż łańcucha polimeru, dzięki czemu nadaje takim układom określone właściwości fizyczne. Następuje obniżenie temperatury kruchości polimeru, temperatury mięknienia, twardości i wytrzymałości na rozciąganie, przy równoczesnym zwiększeniu jego odkształcalności i sprężystości, a w niektórych przypadkach poprawieniu przyczepności. Dodatek zmiękczacza powinien również ułatwić przetwórstwo otrzymanego tworzywa.
-
2005-09-08 | Komentarze: 1
BB11. ŚRODKI STABILIZUJĄCE
Stabilizatory są to związki chemiczne, które wprowadzone do tworzywa zapobiegają lub opóźniają jego procesy starzeniowe podczas przetwórstwa i użytkowania, a tym samym zwiększają trwałość wyrobu. Do najważniejszych grup stabilizatorów stosowanych w technologii tworzyw sztucznych należą antyutleniacze, antyozonaty, fotostabilizatory, stabilizatory cieplne i dezaktywatory metaliczne.
-
2005-09-07 | Komentarze: 1
A9. WYMAGANIA STAWIANE BARWNIKOM
Wymagania stawiane barwnikom przeznaczonym do barwienia substancji mających kontakt z żywnością będą w Polsce dostosowane do funkcjonujących w krajach Wspólnoty Europejskiej.
-
2005-09-07 | Komentarze: 0
B1. MODYFIKOWANIE TWORZYW SZTUCZNYCH PRZEZ ŚRODKI POMOCNICZE
Środki pomocnicze są niezbędne w otrzymywaniu i przetwórstwie polimerów. Bez nich tworzywa sztuczne nie uzyskałyby oczekiwanych właściwości użytkowych.