Ahold w Holandii wymienia czynnik chłodniczy

2014-11-18

Sieć sklepów detalicznych Ahold w Holandii wymienia czynnik chłodniczy R-507A w około 200 supermarketach na nowy czynnik Opteon® XP40 firmy DuPont. W porównaniu z R404A/R-507A czynnik Opteon® XP40 odznacza się niższym o około 65% potencjałem tworzenia efektu cieplarnianego oraz o wiele wyższą efektywnością energetyczną.

Niemcy, Neu-Isenburg, listopad 2014 r. W ramach programu redukcji emisji dwutlenku węgla (CO2) holenderska sieć detaliczna Ahold wymienia układy chłodnicze w około 200 swoich supermarketach na nowy czynnik chłodniczy Opteon® XP40 (R-449A) firmy DuPont. Decyzja ta jest efektem testów próbnych przeprowadzonych przez firmę w bliskiej współpracy z DuPont Chemicals & Fluoroproducts oraz z holenderską firmą doradczą P.W. Vlaskamp B.V. ze Sleeuwijk. Opteon® XP40 należy do nowej rodziny czynników chłodniczych DuPont o niskim GWP. Stanowi zamiennik czynników R-404A/R-507A do nowych i istniejących komercyjnych i przemysłowych układów chłodniczych, nisko– i średniotemperaturowych. GWP dla czynnika Opteon® XP40 wynosi 1397, wobec czego jego potencjał tworzenia efektu cieplarnianego jest o 65% niższy niż w przypadku dotąd powszechnie stosowanych czynników. Ponadto jego podwyższona efektywność energetyczna umożliwia znaczące obniżenie całkowitej emisji CO2, wynikającej z działania układu chłodniczego.

Celem holenderskiej sieci jest obniżenie do 2020 r. emisji CO2 na metr kwadratowy powierzchni handlowej o 20%, względem poziomu z 2008 r. Obejmuje to również obniżenie ogólnego poziomu emisji gazów cieplarnianych spowodowanej nieszczelnością i zużyciem energii przez nisko – i średniotemperaturowe układy chłodnicze, które wykorzystywały dotychczas czynnik R-507A. Firma przetestowała wcześniej różne alternatywne czynniki chłodnicze o obniżonym GWP.

W ramach opisywanego projektu, czynnik Opteon® XP40 zastosowano w trzech supermarketach, przy czym w jednym zastąpił R-407F, a w dwóch pozostałych – R-507A. Konwersji dokonała holenderska firma Retail Technics B.V. z Nijkerk. W każdym przypadku prace, przeprowadzone poza godzinami otwarcia, zajęły od 3 do 4 godzin. Po opróżnieniu instalacji z poprzedniego czynnika chłodniczego w pierwszej kolejności wymieniono filtr osuszacz, jak w przypadku rutynowej obsługi serwisowej. Następnie instalację opróżniono, przeprowadzono test szczelności i napełniono czynnikiem Opteon® XP40. Ponieważ firma korzysta z elektronicznych zaworów rozprężnych oraz rozwiązań ADAP-KOOL®1 firmy Danfoss, konfiguracja układu na potrzeby Opteon® XP40 była bardzo prosta i wymagała jedynie wprowadzenia nowych współczynników za pomocą laptopa. Nie było potrzeby wymiany innych komponentów ani oleju. Pomiary dokonane przed modyfikacją i po niej wykazały,
że wprowadzony czynnik charakteryzuje się wyraźnie wyższą efektywnością energetyczną od wcześniej stosowanych czynników R-407F i R-507A.

Oto opinia jednego z kierowników technicznych: „Konwersja na Opteon® XP40 w każdym przypadku odbyła się bezproblemowo. Z wyliczeń przeprowadzonych wspólnie z DuPont
i Vlaskamp wynika, że inwestycja zwróci się w satysfakcjonującym czasie za sprawą wyraźnego obniżenia zużycia energii. Kierownictwo postanowiło wobec tego przezbroić około 200 układów korzystających obecnie z R-507A na nowy czynnik chłodniczy DuPont. Prace rozpoczęły się we wrześniu 2014 r. i już wkrótce mają zostać sfinalizowane”.

Doradca wyliczył, że konwersja na Opteon® XP40 pozwoli na obniżenie łącznego, bezpośredniego poziomu emisji gazów cieplarnianych o 10 360 ton CO2 w skali roku. Firma dostosowuje się tym samym do nowego unijnego rozporządzenia nr 517/2014 w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych, które wejdzie w życie 1 stycznia 2015 r., nakazującego stopniowe zmniejszanie ilości ton ekwiwalentu CO2 na rynku w ciągu najbliższych 15 lat. Ponadto od 1 stycznia 2020 r. zabronione będzie wykonywanie usług serwisowych
z wykorzystaniem gazów HFC o wartości GWP 2500 lub wyższej, w większości zastosowań komercyjnych. Zastąpienie R-404A/R-507A w układach chłodniczych czynnikiem Opteon® XP40 zapewni tym istniejącym już instalacjom spełnienie wymogów powyższego rozporządzenia, aż do zakończenia ich okresu eksploatacji. Jest to kolejny krok firmy na drodze do wprowadzenia układów zgodnych z rozporządzeniem CGF.

DuPont Refrigerants, jako wiodący światowy dostawca produktów i technologii, od ponad 80 lat angażuje się w opracowywanie zrównoważonych produktów dla chłodnictwa i klimatyzacji. Wykorzystując naukę i technologię, znajomość rynku oraz światowy zasięg, DuPont zapewnia zrównoważone materiały i rozwiązania, podnoszące komfort osobisty, umożliwiające przechowywanie żywności, poprawiające przetwórstwo przemysłowe oraz zmniejszające obciążenia dla środowiska.

DuPont (NYSE: DD) od 1802 r. opracowuje i oferuje na globalnym rynku światowej klasy rozwiązania naukowe i technologiczne, w formie innowacyjnych produktów, materiałów i usług. Jednym z kluczowych zadań stojących przed firmą DuPont jest współpraca z klientami, rządami Państw, organizacjami pozarządowymi i podmiotami opiniotwórczymi w celu sprostania takim globalnym wyzwaniom, jak zapewnienie wystarczającej ilości zdrowego pożywienia, ograniczenie uzależnienia od paliw kopalnych, czy ochrona życia i środowiska naturalnego. Więcej informacji o firmie DuPont oraz jej zaangażowaniu w ideę upowszechniania innowacyjnych rozwiązań można znaleźć na stronie: www.dupont.com

Źródło: RingPR

Aktualności

2020-09-30 14:03:41 | Komentarze: 0

ML Polyolefins na targach PLASTPOL

Targi PLASTPOL w Kielcach odbędą się w dniach 6-8 października, a swoją obecność na największej imprezie branżowej w Polsce potwierdziła firma ML Polyolefins. Odwiedzić ich można na hali E, w stoisku nr 82. Jak zapowiadają przedstawiciele producenta recyklatów, czas targów zamierzają tradycyjnie wykorzystać na rozmowy z kontrahentami, podsumować dotychczasową współpracę oraz zaprezentować nowości produktowe.

Nowe tworzywo HDPE od ML Polyolefins

ML Polyolefins prezentuje GRAYFIN PPH 30 – ciemnoszary recyklat PCR

ML Polyolefins poszerzają ofertę o recyklaty PCR

Illy stawia na naważarki od Ishida

Inspekcja x-ray: Jaki system wybrać do pakowania dnej żywności?

Maszyna bandująca Strapack - Akebono OB-360 od ScanPack - idealne rozwiązanie do wykorzystania w drukarniach!

Nowa linia tacek do sushi

Marnotrawstwo w firmie? Jest na to sposób

Targi SyMas i Maintenance – trwa rejestracja odwiedzających