Anwil dzięki giełdzie wprowadzi inwestycje

2007-09-04

Jak podał WNP: debiut na giełdzie Anwilu jest rozważany, ponieważ przyspieszyłby potrzebne we włocławskiej firmie inwestycje.

Jak podał WNP: Debiut chemicznej spółki na GPW jest możliwy w przyszłym roku. Najprawdopodobniej miałaby miejsce emisja nowych akcji, skierowano do innych niż obecnie inwestorów. W ten sposób zmniejszyłby się udział w spółce Orlenu (obecnie ma 84,79 proc, pozostali akcjonariusze to skarb państwa, koncern energetyczny Energa oraz posiadający 5,5 proc. akcji, drobni właściciele). Orlen i tak zachowałby w niej wiodącą rolę.

Pieniądze z nowej emisji posłużyłyby na sfinansowanie nowych inwestycji. Chodzi m.in. o rozbudowę już istniejących instalacji. Nieoficjalnie wiadomo także, że spółka chciałaby wydłużyć łańcuchy produkcyjne w niektórych segmentach produckji.

Anawil jest największym w kraju producentem PCW i czołowym producentem nawozów azotowych w Polsce. Produkujemy również granulaty PCW kablowe, mieszanki suche na bazie PCW, a także sodę kaustyczną, ług sodowy.

W ubiegłym roku Anwil po raz pierwszy aktywnie wystąpil także na rynku przejęć. W listopadzie sfinalizowano transakcję zakupu kontrolnego pakietu (81,78 proc.) akcji czeskiej firmy SPOLANA, producenta PCW i kaprolaktamu, od jej dotychczasowego właściciela jakim była firma UNIPETROL a.s. Niezwłocznie po dokonaniu tego zakupu rozpoczęto prace nad operacyjną integracją działalności obu firm, a także nad ich programem rozwoju.

Źródło: