Błędy kosztują

2013-11-29

Jak dobrać odpowiedni przewód hydrauliczny i element złączny układu hydraulicznego.

Przewody hydrauliczne i elementy złączne stanowią istotny element każdego układy hydraulicznego. Biorąc pod uwagę fakt, że z roku na rok można zaobserwować coraz powszechniejsze wykorzystanie hydrauliki siłowej w maszynach i urządzeniach również przewody hydrauliczne stają się elementami częściej wykorzystywanymi do przewodzenia płynów.

Niestety wiedza monterów i serwisantów na temat odpowiedniego doboru, bezpiecznego użytkowania oraz wpływu przewodów na poprawna pracę układu hydraulicznego jest wciąż niewielka. Pracownicy firmy Diuna zauważyli, że często brak odpowiednich informacji i zły dobór produktów może prowadzić do awarii i postoju maszyn. Następstwem tego są koszty jakie należy ponieść na naprawę oraz stracony czas, a niekiedy także utrata płynu znajdującego się w układzie hydraulicznym. Innym zagrożeniem wynikającym ze złego doboru przewodów i złącz hydraulicznych jest ryzyko odniesienia urazu jakie ponoszą osoby obsługujące maszyny i urządzenia. Przewody hydrauliczne są elementami elastycznymi układów i przewodzą płyny pod wysokim ciśnieniem stąd każde pęknięcie stanowi realne niebezpieczeństwo dla pracowników znajdujących się w zasięgu uszkodzonego przewodu.

Elementy hydrauliki siłowej


Po pierwsze bezpieczeństwo.

Wszystkie kwestie związane z bezpieczeństwem są bardzo ważne i należy do nich podchodzić bez kompromisów. Zalecenia skierowane do producentów maszyn zostały zawarte w dyrektywie europejskiej 2006/42/WE. W dokumencie tym możemy znaleźć m.in.:

Art 1.3.2 […] elastyczne przewody przenoszące ciecze pod wysokim ciśnieniem muszą mieć taką wytrzymałość, aby wytrzymać wewnętrzne i zewnętrzne naprężenia.

Innym miejscem gdzie możemy odnaleźć zapisy określające standardy odpowiedniego użytkowania przewodów hydraulicznych jest norma ISO 4413:2010 oraz dyrektywa 89/655/WE określająca zasady konserwacji układów hydraulicznych.

Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że bezpieczeństwo osób pracujących przy obsłudze maszyn i urządzeń jest rzeczą najważniejszą i to powinno być wyznacznikiem przy doborze odpowiednich produktów.

Po drugie właściwy wybór.


Podczas 20-letniej obecności na rynku w firmie Diuna został opracowany specjalny standard doboru właściwych przewodów i złącz hydraulicznych nazwany R-M-C-Z. Standard określa parametry, które należy brać pod uwagę przy projektowaniu i produkcji właściwych przewodów i złączy.

Rozmiar – należy pamiętać, że przewody hydrauliczne to elementy elastyczne stąd bardzo ważne jest aby dobrać odpowiednią długość przewodu hydraulicznego zapewniającą swobodną pracę. Tak samo ważne aby odpowiednio dobrać średnicę przewodu, która zapewni swobodny przepływ cieczy.

Medium – należy sprawdzić jaki rodzaj cieczy będzie przepływał przez przewód i dobrać odpowiednie rozwiązania materiałowe.

Ciśnienie – istotną kwestia jest również ciśnienie pracy i maksymalne ciśnienie robocze. Należy również brać pod uwagę czy praca układu jest stabilna czy też następują częste skoki i spadki ciśnienia.

Zakucia
– dobór odpowiednich końcówek gwarantuje sprawny i szybki montaż przewodów. W sytuacji kiedy jest to utrudnione pracownicy działu technicznego firmy Diuna zalecają skorzystać z redukcji i złącz hydraulicznych.

Przewody hydrauliczne


W celu poprawy świadomości klientów pracownicy firmy Diuna przeprowadzają specjalne szkolenia dla osób, które korzystają z przewodów hydraulicznych, a od kilku lat prowadzony jest program skierowany do młodzieży szkolnej kierunków technicznych polegający na prowadzeniu kursów „Elementy hydrauliki siłowej”. Diuna pomaga również w samodzielnym rozpoczęciu zakuwania przewodów oferując maszyny, komponenty i niezbędne know-how do rozpoczęcia własnej produkcji.

Hydraulika siłowa - szkolenie

Tylko odpowiedni dobór produktów jest gwarancją długiej i niezawodnej pracy maszyn i urządzeń.

Po trzecie koszty

Podczas użytkowania maszyn i urządzeń występowanie awarii jest rzeczą naturalną, do której należy się przyzwyczaić. Oczywiście nikt z nas nie lubi nie potrzebnie wydawać pieniędzy dlatego bardzo ważne jest planowe serwisowanie przewodów hydraulicznych. Przewody i złącza hydrauliczne jak każdy innym element z biegiem czasu ulegają zużyciu. W związku z powyższym Diuna swoim klientom proponuje specjalny program serwisowy zapewniający stały nadzór przewodów i złączy, planową wymianę i reakcję w nagłych sytuacjach. W przypadkach awaryjnych nasz serwis działa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. To naszym klientom pozwala na spokojny sen. Wielu osobom koszt wymiany pracującego jeszcze przewodu hydraulicznego może wydawać się niepotrzebny. Jednak po analizie argumentów „za” i „przeciw” zdecydowana większość naszych klientów decyduje się na stałą obsługę serwisową. Wystarczy spojrzeć poniżej aby przekonać się, że warto.

Koszt usunięcia awarii
Szacunkowy koszt postoju maszyny 4h – 600,00 zł
Utrata oleju 50l – 300,00 zł
Logistyka – 50,00 zł
Przykładowy przewód – 70,00 zł

RAZEM – 1020,00 zł

W sytuacji planowanej wymiany klient ponosi jedynie koszty związane z zakupem nowego przewodu, a więc łączna wartość to 70,00 zł.

Serwis przewodów hydraulicznych


Specjaliści firmy Diuna po uzyskaniu od klienta odpowiednich informacji potrafią oszacować okres, w którym przewód lub złącze będzie wymagało wymiany. Dlatego można świadomie zaplanować przeglądy i wymiany.

Innym aspektem obniżającym koszty użytkowania przewodów i złączek hydraulicznych jest ich odpowiedni dobór. Należy zwracać uwagę na wszystkie parametry określone w systemie R-M-C-Z.

Dzięki temu inne podzespoły układu będą pracowały prawidłowo. Należy unikać przewężeń występujących przy nieodpowiednim zakuwaniu przewodów, które powodują dodatkowe obciążenie pomp, rozdzielaczy i siłowników. Dlatego bardzo ważne jest testowanie produkowanych przewodów. Niestety wiele firm zakuwających przewody nie posiada na wyposażeniu specjalnych narzędzi, które umożliwiają przeprowadzenie próby ciśnieniowej. W Diunie testowanie produktów gotowych jest jednym z obowiązkowych elementów produkcji. Nadzór nad odpowiednim standardem badań zapewnia System Zarządzania Jakością ISO 9001: 2008 w ramach, którego działa nasza firma.


Zapraszamy do odwiedzin naszej strony www.diuna.pl
Z poważaniem
Marcin Budziński
Pełnomocnik Zarządu ds. Jakości
Aktualności

2020-09-30 14:03:41 | Komentarze: 0

ML Polyolefins na targach PLASTPOL

Targi PLASTPOL w Kielcach odbędą się w dniach 6-8 października, a swoją obecność na największej imprezie branżowej w Polsce potwierdziła firma ML Polyolefins. Odwiedzić ich można na hali E, w stoisku nr 82. Jak zapowiadają przedstawiciele producenta recyklatów, czas targów zamierzają tradycyjnie wykorzystać na rozmowy z kontrahentami, podsumować dotychczasową współpracę oraz zaprezentować nowości produktowe.

Nowe tworzywo HDPE od ML Polyolefins

ML Polyolefins prezentuje GRAYFIN PPH 30 – ciemnoszary recyklat PCR

ML Polyolefins poszerzają ofertę o recyklaty PCR

Illy stawia na naważarki od Ishida

Inspekcja x-ray: Jaki system wybrać do pakowania dnej żywności?

Maszyna bandująca Strapack - Akebono OB-360 od ScanPack - idealne rozwiązanie do wykorzystania w drukarniach!

Nowa linia tacek do sushi

Marnotrawstwo w firmie? Jest na to sposób

Targi SyMas i Maintenance – trwa rejestracja odwiedzających