BASF rozszerza w Europie możliwości wytwarzania materiału izolacyjnego Neopor®

2012-01-13

BASF planuje zwiększyć stopniowo w swych zakładach w Ludwigshafen zdolności produkcyjne materiału izolacyjnego Neopor® (EPS, polistyren do spieniania) o około 60 tys. ton w skali rocznej. Pełną moc produkcyjną zakłady mają osiągnąć w październiku 2013 r. Szary Neopor®, który swój kolor i unikatowe cechy zawdzięcza dodatkowi cząsteczek grafitu, jest zaawansowaną wersją materiału Styropor®. Neopor® wykazuje izolacyjność aż o 20% większą niż biały materiał izolacyjny EPS.

Wzrost mocy produkcyjnej nastąpi w wyniku rozbudowy istniejących zakładów. W ciągu ostatnich trzech lat jest to już drugi plan zwiększenia zdolności produkcyjnych materiału Neopor® w zakładach w Ludwigshafen. Międzynarodowe tendencje do stosowania wysoce wydajnych materiałów izolacyjnych, zwłaszcza w częściach zewnętrznych, rosną w szybkim tempie. "Inwestujemy w te zakłady, żeby utrwalić naszą pozycję lidera w produkcji materiałów izolacyjnych z szarego EPS", wyjaśnia dr Giorgio Greening, szef oddziału Global Foams firmy BASF. W 1998 r. BASF jako pierwszy producent EPS dodał do swojego wachlarza produktów szary materiał izolacyjny. Kolejne inwestycje oznaczają, że firma będzie mogła zaoferować klientom większe bezpieczeństwo dostaw.

W ostatnich latach na całym świecie przepisy w zakresie oszczędzania energii i emisji CO2 stają się coraz bardziej rygorystyczne, co oznacza, że rola izolacji cieplnej jest niezwykle istotna. Neopor®, używany zarówno przy stawianiu nowych budynków, jak i odnawianiu starych przyczynia się w znacznym stopniu do ochrony klimatu. W Niemczech około 30% wszystkich materiałów izolacyjnych na bazie EPS stosuje się w nowych domach, natomiast 70% podczas renowacji starszych budynków. W 2012 r. wielkość ta ma wzrosnąć do 75%.

Izolacja Neopor®
Neopor®, tworzywo sztuczne w postaci szarego granulatu, to zaawansowana wersja klasycznego materiału izolacyjnego, jakim jest Styropor®. Zawiera specjalne cząsteczki grafitu, które odbijają promieniowanie cieplne jak lustro, co zmniejsza straty ciepła w budynku. Granulat jest spieniany przez klientów BASF i przetwarzany w płyty izolacyjne oraz elementy formowane do izolacji fasad, dachów i podłóg. Neopor® w postaci materiałów izolacyjnych odpowiada normom budowlanym domu pasywnego, a w ciepłych strefach klimatycznych pozwala zaoszczędzić co najmniej 30% energii potrzebnej do chłodzenia budynków mieszkalnych.

Więcej informacji znajduje się na stronie: www.neopor.de