Bezpieczny produkt to wymóg!

2011-03-07

Kilka lat temu na producentów wyrobów i usług nałożono wiele wymagań dotyczących ich produkcji. Także import do kraju maszyn, czy sprowadzanie produktów niesie za sobą konieczność znajomości nie tylko polskich wymogów, ale i może przede wszystkim dyrektyw oraz norm unijnych i międzynarodowych. Niestety wielu przedsiębiorców nie poradziło sobie z nowymi przepisami w skutek czego musieli zakończyć produkcję.

Może się wydawać, że w ostatnich latach zasypano polskich producentów szeregiem wymogów prawnych i technicznych. Obecnie na rynku żadna maszyna, urządzenie, wyrób nie ma racji bytu, jeśli nie spełnia rygorystycznych wymogów UE. Do prawa polskiego zostały wprowadzone dyrektywy, które sprawiły, że produkty muszą posiadać specjalistyczne oznaczenie CE.

Oznaczenie to jest niczym innym jak sygnałem dla naszych odbiorców, że produkt, który oferujemy jest wykonany zgodnie z obowiązującymi normami i został dopuszczony do użytkowania, gdyż spełnił rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa. W skrócie można powiedzieć – nasz produkt jest najwyższej jakości, jest po prostu dobry!

Jako producent zobowiązany jesteś nie tylko do posiadania wiedzy o swoich produktach i znajomości dyrektyw, przede wszystkim jesteś odpowiedzialny za przygotowanie dokumentacji technicznej, prowadzenie procedur oceny zgodności, sporządzenia deklaracji zgodności a na końcu oznakowania wyrobu CE. Takie same obowiązki co producent dotyczą upoważnionego przedstawiciela.

Sprawa oznaczenia CE tyczy się nie tylko producentów, ale także importerów, dystrybutorów oraz sprzedawców. Na nich leży obowiązek upewnienia się, że procedura oceny zgodności została przeprowadzona i wyrób ją spełnia. A także muszą posiadać kopię deklaracji zgodności oraz dokumentacji technicznej do wglądu.

Ale nie wszystkie produkty, które są wytwarzane, czy też importowane muszą posiadać oznakowanie CE. Np. wyrób umieszczany w Japonii nie podlega oznakowaniu. Ale lepiej dobrze się dowiedzieć, kiedy takowe oznakowanie jest konieczne. Potem może się okazać, że albo nie będziemy w stanie sprzedać naszego wyrobu, albo sprowadzony przez nas produkt nie może zostać wprowadzony na polski rynek. Można się w tym pogubić, ale spokojnie, jest na to proste rozwiązanie.

Na temat oznakowania CE istnieje kilka pozycji na rynku, ale warto korzystać z tych, których autorami są sprawdzeni specjaliści. W zagadnieniach dopuszczenia urządzeń i produktów do obrotu najbardziej zorientowani są pracownicy Urzędu Dozoru Technicznego. To właśnie pod patronatem UDT powstała publikacja Ocena zgodności oraz certyfikacja wyrobów i usług.

To praktyczny poradnik, dzięki któremu poznasz system oceny jakości oraz drogę do oznaczenia produktu CE krok po korku. Dowiesz się z niego, jakie wymagania musisz spełnić, aby bez stresu przyjmować wszelkiego rodzaju kontrole. Ponadto będziesz w posiadaniu aktualnych informacji o nowościach prawnych z dziedziny oceny zgodności. Poradnik to nie jest zwykła książka! Większość materiałów znajduje się na płycie CD, co umożliwia łatwiejsze i szybsze wyszukiwanie konkretnych zagadnień. Już dziś zapoznaj się ze szczegółami na www.dashofer.pl.

Aktualności

2020-09-30 14:03:41 | Komentarze: 0

ML Polyolefins na targach PLASTPOL

Targi PLASTPOL w Kielcach odbędą się w dniach 6-8 października, a swoją obecność na największej imprezie branżowej w Polsce potwierdziła firma ML Polyolefins. Odwiedzić ich można na hali E, w stoisku nr 82. Jak zapowiadają przedstawiciele producenta recyklatów, czas targów zamierzają tradycyjnie wykorzystać na rozmowy z kontrahentami, podsumować dotychczasową współpracę oraz zaprezentować nowości produktowe.

Nowe tworzywo HDPE od ML Polyolefins

ML Polyolefins prezentuje GRAYFIN PPH 30 – ciemnoszary recyklat PCR

ML Polyolefins poszerzają ofertę o recyklaty PCR

Illy stawia na naważarki od Ishida

Inspekcja x-ray: Jaki system wybrać do pakowania dnej żywności?

Maszyna bandująca Strapack - Akebono OB-360 od ScanPack - idealne rozwiązanie do wykorzystania w drukarniach!

Nowa linia tacek do sushi

Marnotrawstwo w firmie? Jest na to sposób

Targi SyMas i Maintenance – trwa rejestracja odwiedzających