Co inżynier wiedzieć winien?

2011-04-14

Praca inżyniera wymaga od niego precyzji, doświadczenia, umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, opanowania i przede wszystkich wielkiej wiedzy.

W głowie ma mnóstwo wzorów, wartości i standardów, których musi się trzymać. To pozwala mu na szybkie podejmowanie decyzji i pewność, że to, co robi będzie służyło innym w sposób właściwy i bezpieczny.
Ale trzeba też zwrócić uwagę na to, że inżynier to też człowiek, a nie maszyna, która może spamiętać tysiące kombinacji. Prócz wzorów, pewnych stałych wartości i wytycznych musimy mieć rozeznanie w aktualnych normach, dyrektywach, procedurach. Tego nie jesteśmy się w stanie wyuczyć na pamięć, gdyż po pierwsze jest tego po prostu zbyt dużo, po drugie zachodzą w sprawach częste zmiany. Zatem nie ma też większego sensu zaprzątać sobie głowy ich zapamiętywaniem, trzeba mieć tylko pod ręką stały dostęp do nich, aby w każdym momencie móc coś sprawdzić lub znaleźć potrzebne informacje.

Przykładowo normy dotyczące materiałów inżynierskich, np. stali - zmieniają się bardzo często, ich ciągle zakupywanie po prostu nie opłaca się, poza tym często są po angielsku, zatem trzeba by poświęcić jeszcze czas na ich tłumaczenie. Co innego, że jedna stal może być opisana przez wiele norm, w zależności np. w jakiej formie się ją przygotowuje (kęski, blachy, druty). No i dochodzi jeszcze problem różnego nazewnictwa norm i materiałów w różnych krajach. Tak, jak powiedzmy, na terenie Unii Europejskiej obowiązuje jednakowe nazewnictwo, tak np. w USA, Japonii czy Chinach jest ono inne niż u nas. Jest jeszcze oznakowanie DIN, a wielu producentów w dalszym ciągu posługuje się startymi branżowymi nazwami. I jak się w tym wszystkim odnaleźć?

Szukając po normach, czy w internecie tracimy tylko czas i nerwy. Często nasze poszukiwania nie przynoszą upragnionych rezultatów. A jeśli popełnimy jakiś błąd, to może nas to dużo kosztować, w najgorszym scenariuszu przyczynić się do jakiejś tragedii.

Już na samym etapie projektowania potrzebujemy wielu niezbędnych danych technicznych na temat materiałów, aby wiedzieć, czy będą one odpowiednie do wykonania danej konstrukcji, czy wytrzymają obciążenia, wahania temperatur, nieciekawe warunki atmosferyczne, czy w ogóle mogą być wykorzystywane w takich, a nie innych sytuacjach.

Potrzebne nam są informacje na temat składu chemicznego, zastosowania, własności mechanicznych i fizycznych. Szukamy wiadomości o tym, jakim procesom technologicznych możemy dany materiał poddać, w jakich zakresach temperatur itp. A najważniejsze to mieć pewność, że te informacje będą sprawdzone i oparte na obowiązujących normach.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby mieć takie gotowe zestawienie informacji technicznych na temat różnych materiałów inżynierskich - stali, staliw, żeliw, metali nieżelaznych i ich stopów, ceramiki, tworzyw sztucznych i kompozytów. W nim moglibyśmy wyszukiwać materiały po ich nazwach, oznaczeniach, a następnie mieć dostęp do danych pochodzących z aktualnych norm. Ależ by to ułatwiło pracę!

Taki pomocnik jest na rynku i już od wielu lat służy pomocom inżynierom takim jak Ty! To Leksykon materiałoznawstwa - zestawienie norm polskich, zagranicznych i międzynarodowych. Nad rzetelnością niniejszego narzędzia czuwa zespół specjalistów z dziedziny materiałoznawstwa pod redakcją prof. Leszka Dobrzańskiego z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Profesor jest niekwestionowanym autorytetem z obszaru nauki o materiałach, dlatego możesz być pewny, że informacje, które znajdziesz w Leksykonie są sprawdzone i oparte na aktualnych normach.

Leksykon materiałoznawstwa to narzędzie pracy każdego inżyniera! Dogodna forma na płycie CD ułatwia jego użytkowanie i pozwala na korzystanie z programu w dowolnym miejscu, np. w delegacji. Program wyposażony jest w wyszukiwarkę, dzięki której szybko znajdziesz szukany materiał, czy to po nazwie, oznaczeniu, normie. Dodatkowo stale można wyszukiwać po składzie chemicznym, własnościach, a także po numerach Werkstoff (np. 1.0022).

W programie znajdziesz odpowiedniki norm zagranicznych, a także możesz wyszukiwać materiały np. korzystając z oznaczeń zagranicznych. Przekonaj się sam - skorzystaj z 14-dniowego okresu próbnego. W przypadku, gdybyś nie był zadowolony, możesz w ciągu tych 14stu dni zwrócić program, bez konieczności jego zakupu. Dowiedz się więcej i/lub zamów klikając tutaj!

Skorzystaj z 10% rabatu na leksykon – przy zamówieniu wpisz w okno Kod promocyjny RB10AS01, a zapłacisz mniej.

Nie chcesz nic kupować? - skorzystaj z bezpłatnych E-Newsletterów. Wystarczy się zarejestrować!  • Czyzby na pewno???

    kiwka | 2011-04-21 15:14:45

    Jest "niekwestionowanym autorytetem z obszaru nauki o materiałach" (sic!!!!) - wystarczy???

Dodaj komentarz


Aktualności

2020-09-30 14:03:41 | Komentarze: 0

ML Polyolefins na targach PLASTPOL

Targi PLASTPOL w Kielcach odbędą się w dniach 6-8 października, a swoją obecność na największej imprezie branżowej w Polsce potwierdziła firma ML Polyolefins. Odwiedzić ich można na hali E, w stoisku nr 82. Jak zapowiadają przedstawiciele producenta recyklatów, czas targów zamierzają tradycyjnie wykorzystać na rozmowy z kontrahentami, podsumować dotychczasową współpracę oraz zaprezentować nowości produktowe.

Nowe tworzywo HDPE od ML Polyolefins

ML Polyolefins prezentuje GRAYFIN PPH 30 – ciemnoszary recyklat PCR

ML Polyolefins poszerzają ofertę o recyklaty PCR

Illy stawia na naważarki od Ishida

Inspekcja x-ray: Jaki system wybrać do pakowania dnej żywności?

Maszyna bandująca Strapack - Akebono OB-360 od ScanPack - idealne rozwiązanie do wykorzystania w drukarniach!

Nowa linia tacek do sushi

Marnotrawstwo w firmie? Jest na to sposób

Targi SyMas i Maintenance – trwa rejestracja odwiedzających