Firma Linde uruchomiła w Polsce nowy zakład produkcyjny

2010-09-28

Firma Linde uruchomiła w Biskupicach Podgórnych w gminie Kobierzyce koło Wrocławia nowoczesną wytwórnię gazów technicznych. Wartość tej inwestycji to ponad 45 milionów euro. Nowy zakład wybudowany na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej produkuje ciekły tlen, azot i argon z wydajnością 600 ton gazów dziennie z możliwością dalszej rozbudowy.

Nowy zakład firmy Linde to nowoczesna wytwórnia gazów technicznych mających powszechne zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Fot. Linde
Gazy te trafią do odbiorców w Polsce i krajach ościennych, dlatego lokalizacja obiektu w jest korzystna ze względu na bliskość granic z Czechami i Niemcami.
Oprócz gazów technicznych stosowanych powszechnie w przemyśle nowy zakład produkuje również wysokiej czystości azot i tlen wykorzystywane między innymi w bardziej wymagających procesach przemysłowych oraz w przetwórstwie żywności. W wytwórni produkowany będzie także tlen medyczny, niezastąpiony w leczeniu szpitalnym oraz terapii domowej.
- Chcemy być preferowanym partnerem biznesowym dla naszych klientów. Dlatego wciąż inwestujemy w rozwój naszych technologii i poprawiamy jakość obsługi klientów. Wzrost zapotrzebowania na gazy techniczne wymusza na nas także inwestycje w zwiększenie mocy produkcyjnych. Nowa wytwórnia zapewni nam także zrównoważoną zdolność dystrybucji na terenie kraju – mówi Mirosław Cześnik, prezes zarządu Linde Gaz Polska.

Instalacja produkcyjna zakładu wykorzystująca kriogeniczną metodę separacji powietrza, została zaprojektowana i wybudowana przez Linde Engineering, spółkę należącą do Grupy Linde, będącą potentatem w zakresie projektowania i konstrukcji najbardziej zaawansowanych technicznie instalacji przemysłowych. w tym separacji powietrza.
Najważniejsze elementy instalacji takie jak kolumny kriogeniczne i wymienniki ciepła zostały wyprodukowane w zakładach Linde, co gwarantuje najwyższą jakość w procesie wytwórczym oraz niezbędne know-how.
Proces produkcji w zakładzie Linde jest nadzorowany przez najnowocześniejszy system sterowania umożliwiający automatyczne utrzymanie wybranego trybu pracy, zdalną kontrolę i zmianę parametrów pracy, jak również bezobsługową dystrybucję produktów. W zakładzie zastosowano szereg innowacyjnych i proekologicznych rozwiązań – np. ogrzewanie pomieszczeń socjalnych ciepłem odzyskanym z wody obiegowej, przy zastosowaniu pompy ciepła.

The Linde Group to wiodący na świecie koncern zajmujący się produkcją i dystrybucją gazów oraz technologii gazowych, a także budową instalacji przemysłowych.
Mający ponad 100-letnią historię koncern zatrudnia ok. 48 tys. pracowników, działa w ponad 100 krajach na świecie, a w Polsce jest obecny od 1993 roku.
Spółka Linde Gaz Polska zatrudnia ponad 600 pracowników, a jej obroty w 2009 roku wyniosły 397 mln PLN. Jako jedna z wiodących firm na rynku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie dostaw gazów i technologii gazowych dla niemal wszystkich gałęzi przemysłu, medycyny, ochrony środowiska oraz placówek naukowo-badawczych.


Zastosowania gazów

Separacja powietrza atmosferycznego na dwa główne składniki: tlen i azot, została przeprowadzona po raz pierwszy ponad 100 lat temu przez Carla Von Linde. Dalsze prace nad procesem separacji pozwoliły również na otrzymywanie z powietrza także innych jego składników np. argonu. Dzisiaj, na gazach powietrznych opiera się wiele aplikacji, które pozwalają na poprawę jakości produktów i efektywności procesów oraz przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego.
Spawalnictwo to jeden z podstawowych obszarów wykorzystania gazów. Gazy osłonowe są jednym z istotnych elementów wpływających na jakość i wydajność procesu spawania i dlatego stają się ważnym narzędziem optymalizacji tego procesu. Odpowiedni dobór składników mieszanki gazów osłonowych i ich proporcji zapewnia optymalny przebieg procesu łączenia wszystkich materiałów, także tych nowoczesnych jak stale wysokostopowe czy stopy aluminium.
Coraz powszechniej stosowanym narzędziem w przemyśle wytwórczym są lasery przemysłowe, zapewniające zarówno precyzję i powtarzalność wykonania jak i dużą wydajność produkcji. Sukces w obróbce materiałów za pomocą lasera w istotny sposób zależy od gazów.
W przemyśle metalurgicznym coraz większą uwagę przykłada się do obniżenie kosztów wytwarzania. Zaawansowane technologie gazowe, usprawniają główne procesy wytwórcze oraz pozostałe prace podczas topienia metali i produkcji wyrobów gotowych. Zastosowanie nowoczesnych technologii spalania z wykorzystaniem tlenu, w znaczący sposób optymalizuje proces grzania i pozwala uzyskać wzrost wydajności produkcji. Ponadto przyczynia się do znacznej redukcji jednostkowego zużycia energii i ogranicza emisję szkodliwych dla środowiska naturalnego zanieczyszczeń, takich, jak CO2 i NOx.
W procesach obróbki cieplnej gazy stosuje się do tworzenia atmosfer ochronnych w procesach wyżarzania półfabrykatów i gotowych elementów ze stopów metali. Zastosowanie odpowiednio dobranej technologii wytwarzania atmosfer ochronnych zapewnia uzyskanie wysokiej jakości gotowych wyrobów o doskonałych własnościach mechanicznych i użytkowych.
Atmosfery ochronne mają również zastosowanie w przemyśle elektronicznym, do montażu podzespołów elektronicznych - dzięki nim jest możliwe spełnienie wymagań RoHS.
W przemyśle szklarskim zastosowanie tlenowych technik płomieniowych umożliwia osiągnięcie najlepszych standardów technologicznych i ekologicznych podczas wytwarzania szkła oraz zapewnienia bardzo wysokiej jakości wyrobów szklanych.
Zastosowanie technologii gazowych w przemyśle spożywczym pozwala na przetwarzanie, pakowanie i przechowywanie żywności w sposób gwarantujący zachowanie wysokiej jakości i trwałości. Gazy wykorzystywane są m.in. do wytwarzania atmosfer ochronnych do pakowania produktów spożywczych. Odpowiednio dobrana atmosfera pozwala na przedłużenie trwałości produktu w sposób naturalny bez użycia konserwantów. Chłodzenie i mrożenia przy użyciu ciekłych gazów przebiega szybko i sprawia, że produkty po rozmrożeniu zachowują swoje walory. Tlen wykorzystywany jest do natleniania basenów hodowlanych ryb, co zwiększa produktywność i zmniejsza ryzyko w hodowli.
Gazy znajdują szerokie i uniwersalne zastosowanie w obrębie przemysłu chemicznego przeważnie jako reagenty chemiczne lub do zapewnienia bezpiecznej eksploatacji oraz serwisowania instalacji chemicznych, petrochemicznych i gazowniczych. Inertyzacja przy użyciu gazów obojętnych zapobiega niepożądanym reakcjom chemicznym, eliminując ryzyko ich degradacji, zapalenia lub eksplozji.
Szereg innowacyjnych technologii opartych na gazach przeznaczonych jest dla przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy.
Technologie gazowe Linde są przyjazne dla środowiska naturalnego, a wiele z nich służy wprost ochronie środowiska jak np. wykorzystujące tlen metody uzdatniania wody pitnej i oczyszczania ścieków czy też znajdujący zastosowanie w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym system kondensacji kriogenicznej, który pozwala na oczyszczanie gazów procesowych z lotnych związków organicznych. W procesach recyklingu zastosowanie metod kriogenicznych pozwala na łatwe zmielenie odpadów i uzyskanie surowców do ponownego wykorzystania w produkcji.

To tylko niektóre przykłady wszechstronnego zastosowania gazów. Nad ciągłym doskonaleniem produktów i rozwojem nowych technologii pracuje zespół 600 ekspertów, w tym wybitnych naukowców i inżynierów zatrudnionych w trzech centrach badawczo-rozwojowych koncernu Linde.

Aktualności

2020-09-30 14:03:41 | Komentarze: 0

ML Polyolefins na targach PLASTPOL

Targi PLASTPOL w Kielcach odbędą się w dniach 6-8 października, a swoją obecność na największej imprezie branżowej w Polsce potwierdziła firma ML Polyolefins. Odwiedzić ich można na hali E, w stoisku nr 82. Jak zapowiadają przedstawiciele producenta recyklatów, czas targów zamierzają tradycyjnie wykorzystać na rozmowy z kontrahentami, podsumować dotychczasową współpracę oraz zaprezentować nowości produktowe.

Nowe tworzywo HDPE od ML Polyolefins

ML Polyolefins prezentuje GRAYFIN PPH 30 – ciemnoszary recyklat PCR

ML Polyolefins poszerzają ofertę o recyklaty PCR

Illy stawia na naważarki od Ishida

Inspekcja x-ray: Jaki system wybrać do pakowania dnej żywności?

Maszyna bandująca Strapack - Akebono OB-360 od ScanPack - idealne rozwiązanie do wykorzystania w drukarniach!

Nowa linia tacek do sushi

Marnotrawstwo w firmie? Jest na to sposób

Targi SyMas i Maintenance – trwa rejestracja odwiedzających