Nocna operacja Promostalu. Dźwigary jadą na stadion.

2014-04-08

Z naczepą mają 45 m długości i ważą w sumie 26 ton Pierwsze dwa dźwigary trafiły już na stadion miejski w Białymstoku, a ich transport jest prawdziwym wyzwaniem logistycznym.

To dopiero pierwszy z 50 zaplanowanych transportów, które będą realizowane pięć razy w tygodniu – dziś w nocy pojedzie kolejny. W sumie Promostal dostarczy na plac budowy 100 dźwigarów. Każdy z nich waży 13 ton, ma sześć metrów szerokości u podstawy i 38 metrów długości . Dwa złożone dźwigary tworzą tzw. „serek” ( z racji podobieństwa do kostki serka topionego) i to na takich trójkątnych konstrukcjach oprze się poszycie dachu stadionu. Dźwigary przewożone są z placu spółki w Czarnej Białostockiej, gdzie powstaje cała konstrukcja stalowa. Transporty zaplanowano na godziny nocne, by nie doprowadzić do zakłóceń w ruchu. Każdy pilotowany jest przez dwa dodatkowe samochody. Przygotowania do tej operacji trwały kilka dni:
- Ze względu na duże gabaryty elementów, musieliśmy poszerzyć bramy w hali, trzeba było też zdemontować znaki drogowe przy rondzie wasilkowskim, by tak długi pojazd mógł tam przejechać – opowiada Marek Supruniuk z Promostalu, kierownik kontraktu. - Pierwszy transport przebiegł sprawnie i bez niespodzianek. Jedyne utrudnienia to skrzyżowania, które na czas przejazdu są blokowane na ok. 15minut.

Pierwsze dźwigary Promostal zamontuje już dziś (8 kwietnia), kolejne będą montowane sukcesywnie co kilka dni w miarę dostarczania elementów na plac budowy.
- Do wykonania pozostało nam jeszcze 13 dźwigarów, co stanowi około 5proc. konstrukcji, w halach Promostalu prowadzone też są prace związane z antykorozją i zabezpieczeniem ppoż. – dodaje Marek Supruniuk.
By sprostać zadaniu spółka musiała zakupić dodatkowe urządzenia, m.in. wypalarkę 3D do rur, produkcji białostockiego Promotech.
- Dzięki współpracy z firmą Promotech na potrzeby tego kontraktu został zaprojektowany specjalny przyrząd do składania i spawania węzłów dolnych dźwigarów – mówi Supruniuk. - Zakupiliśmy też działkę na potrzeby magazynowania wykonanej konstrukcji stalowej.
Prace konstrukcyjne na stadionie będzie wykonywało 27 osób, a konstrukcja dachu ma być gotowy w połowie czerwca.
Szacunkowa waga konstrukcji stalowej to blisko 3 000 ton. Stadion w Białymstoku będzie mógł pomieścić ponad 22 tys. osób. Widownia będzie w całości zadaszona. Łączna powierzchni użytkowa obiektu wyniesie 25 tys. mkw.

Promostal wykonuje, transportuje i montuje konstrukcję stadionu w ramach kontraktu z hiszpańską firmą Obrascon Huarte Lain S.A, liderem konsorcjum i generalnym wykonawca inwestycji. Wartość umowy przekracza 30 mln zł.

Źródło: Ida Marzenna Szwaczko

Aktualności

2020-05-25 15:40:30 | Komentarze: 0

ML Polyolefins prezentuje GRAYFIN PPH 30 – ciemnoszary recyklat PCR

Firma ML do swojej oferty wprowadza gamę produktów z serii GRAYFIN o wskaźniku MFI do 30. Ciemnoszary recyklat jest odpowiedzią na potrzeby klientów, którzy poszukują polipropylenu wtryskowego o wysokim płynięciu, z odpadów pokonsumpcyjnych. Wraz z premierą tego produktu firma prezentuje nową, odświeżoną ofertę.

ML Polyolefins poszerzają ofertę o recyklaty PCR

Illy stawia na naważarki od Ishida

Inspekcja x-ray: Jaki system wybrać do pakowania dnej żywności?

Maszyna bandująca Strapack - Akebono OB-360 od ScanPack - idealne rozwiązanie do wykorzystania w drukarniach!

Nowa linia tacek do sushi

Marnotrawstwo w firmie? Jest na to sposób

Targi SyMas i Maintenance – trwa rejestracja odwiedzających

Szklane preludium dla Stonehenge

Ahold w Holandii wymienia czynnik chłodniczy