2000-11-17

są to zbiory cząsteczek o bardzo dużym ciężarze cząsteczkowym rzędu 104÷108, nazywanych makrocząsteczkami. Jednostkami podstawowymi w makrocząsteczkach są mery, czyli powtarzające się wielokrotnie grupy tych samych, identycznie powiązanych atomów.

Dzięki temu, że długość makrocząsteczek jest wielokrotnie większa od ich średnicy, możliwe są zmiany położenia w przestrzeni ich merów i segmentów (składających się z różnej liczby merów), w wyniku wykonywania obrotów wokół wiązań, bez naruszania długości wiązań i kątów między nimi. Zdolność ta stanowi o giętkości makrocząsteczek.

Właściwości materiałów polimerowych kształtuje się przede wszystkim na poziomie budowy chemicznej makrocząsteczek oraz budowy fizycznej ich zbiorów, jak również przez sporządzenie układów różnych polimerów z innymi materiałami na etapie wytwarzania wyrobów i ich ewentualnej specjalnej obróbki i przetwórstwa (wtryskiwanie, wytłaczanie, formowanie próżniowe, walcowanie itp.).

Między makrocząsteczkami w polimerze występują przede wszystkim oddziaływania typu sił van der Waalsa i wiazań wodorowych. Najbardziej znanymi polimerami są:

- polietylen PE - [-CH2-CH2-]n
- polistyren PS - [-CH2-CH-(C6H5)-]n
- polipropylen PP - [-CH2-CH-(CH3)-]n

Źródło: Internet

Aktualności

2018-04-26 09:17:09 | Komentarze: 0

Maszyna bandująca Strapack - Akebono OB-360 od ScanPack - idealne rozwiązanie do wykorzystania w drukarniach!

Przeglądając ofertę firmy ScanPack, jednego z czołowych dostawców wysokiej jakości maszyn pakujących, narzędzi oraz materiałów i systemów opakowaniowych, na uwagę zasługuje maszyna wszechstronnego zastosowania - Akebono OB-360. Jest to idealna propozycja i rozwiązanie dla drukarni, umożliwiające bandowanie delikatnych opakowań, ulotek, czy wizytówek taśmą foliową lub papierową z warstwą zgrzewalną PE.

Nowa linia tacek do sushi

Marnotrawstwo w firmie? Jest na to sposób

Targi SyMas i Maintenance – trwa rejestracja odwiedzających

Szklane preludium dla Stonehenge

Ahold w Holandii wymienia czynnik chłodniczy

Targi SyMas i Maintenance już wkrótce w Krakowie.

General Electric Industrial Solutions Polska: Bezpieczeństwo, innowacyjność, produktywność

Ruszyła rejestracja odwiedzających na Targi SyMas i Maintenance

Sukces materiałów Ikonos na Festiwalu Druku 2014