Recykling odpadów z PET w Europie

2007-01-23

Według europejskiej organizacji Petcore (www.petcore.org) w Europie rocznie wzrasta ilość butelek PET przeznaczonych do odzysku. Średnio rocznie poziom wzrostu wynosi około o 15% (około 800tyś. ton). Petcore jest organizacją non-profit, której celem jest wspieranie w Europie zbiórki, odzysku i recyklingu poużytkowych opakowań PET.

Liderzy recyklingu butelek PET

Największe postępy odnotowano w Niemczech, gdzie np. w 2005 roku zebrano blisko 200tyś. ton butelek PET, co oznacza wzrost o 32%. Organizacja krytykuje jednak Europę i Niemcy za to, że około polowa zebranych PET-ów trafiła do recyklingu na Daleki Wschód, mimo że mnogły je przerobić zarówno u siebie, jak i na terenie krajów ościennych. Petcore szacuje, że Europa eksportuje do Azji ok. 140 tyś. ton tych butelek.


Selektywna zbiórka PET w Europie jest codziennością


To co nie jest oddzielone przez konsumenta należy oddzielać w sortowniach by móc je dalej sprasować i poddać dalszemu przetwarzaniu


PET po wstępnym przetworzeniu w formie płatków po rozdrabnianiu, albo po dalszej aglomeracji w formie peletu

Innym potentatem recyklingu PET w Europie jest Szwajcaria. Obecnie bowiem około 75% butelek PET znajdujących się w obrocie na rynku szwajcarskim trafia do odzysku. Oznacza to, że cel, który wyznaczono sobie tam w tym zakresie, wkrótce zostanie osiągnięty. Jednak szwajcarska agencja środowiska FOEN zapowiedziała wprowadzenie podatku od butelek PET, który będzie wynosił ok. 0,4-0,5 franka szwajcarskiego od sztuki. Organizacja recyklingu butelek PET w Szwajcarii optuje za utrzymaniem dotychczasowego, dobrowolnego systemu zbiórki.

Bariery w recyklingu butelek PET

Pojawienie się w ciągu ostatnich lat materiałów barierowych do produkcji butelek PET przyciąga uwagę prasy i specjalistów ze względu na problemy przy ich utylizacji. Napoje takie jak soki, produkty mleczne, piwo a nawet niektóre napoje gazowane wymagają zwiększonych własności barierowych. Petcore opublikował wytyczne dla takich materiałów co dało projektantom produktów narzędzie do oceny przydatności do recyklingu poszczególnych rozwiązań.


Butelka z PET-u barierowego

Petcore ogłosił pierwsze wyniki testów recyklingu dla technologii barierowego PET, a także zakazał stosowania etykiet-rękawów z orientowanego polistyrenu. Celująco wg Petcora zdały następujące materiały barierowe:

- Bestpet - technologia opracowana przy współpracy Applied Films z firmami Krones AG i Coca-Cola;
- Glaskin – technologia Tetra Pak.

Obie technologie bazują na pokrywaniu wnętrza butelki PET wyjątkowo cienką warstwą tlenku krzemu, a produkty dzięki nim uzyskiwane mogą być poddane recyklingowi przy użyciu istniejących metod. Petcore podał także wnioski do jakich doszedł na temat obkurczanych i rozciąganych rękawów. Petcore ogłosił, że rękawy z orientowanego polistyrenu (OPS) będą zakazane na europejskim rynku butelek PET.

W czasach gdy konsumenci decydują o wyborze produktu przechadzając się pomiędzy półkami supermarketów są one fantastycznym narzędziem marketingowym. Jednak używanie niewłaściwych materiałów może powodować, że butelki PET zupełnie nie będą nadawały się do recyklingu.

Materiały zostały podzielone na te nadające się do recyklingu, te które muszą być przed recyklingiem usunięte i te które szkodzą recyklingowi. Tylko dodatki i technologie barierowe które przeszkadzają w recyklingu zostaną zakazane - obecnie 25 procent butelek PET w Europie jest zbieranych, sortowanych i poddawanych recyklingowi.

Petcore ogłosił również wskazania szczegółowe co do projektowania i wytwarzania samych butelek PET. Poniżej zestawiono je w tabeli.


*Dla samych butelek niewskazane jest barwienie, powlekanie, wykonywanie druku bezpośrednio na opakowaniu. W przypadku butelek wielowarstwowych niewskazany jest udział innego niż PET tworzywa

W Europie do procesu recyklingu PET wykorzystuje się płukanie w wodzie rozdrobnionego materiału PET. Etykiety i folie OPS toną wraz z płatkami PET i bardzo trudne jest ich oddzielenie. Proces recyklingu w USA i Japonii różni się od stosowanego w Europie. Tam instalacje do recyklingu PET bazują na procesie rozdrabniania na sucho, co sprawia, że łatwo oddzielić folie od PET powietrzem. Doświadczenia pokazują, że w procesie wyoblania (przędzenia) lub rozdmuchu PET zawierającego OPS wydzielają się toksyczne gazy.


Szczegółowe wytyczne Petcore dla projektantów butelek PET

Co można wytwarzać z przetworzonych odpadów PET?


Czapki i plecaki nieprzemakalne


Elastyczne gąbki do wypełnień i ociepleń


Parasole, ścierki, podkładki antypoślizgowe itp.

Źródło: Recykling, Petcore