Specjalny polietylen firmy Borealis

2006-03-20

Firma Borealis wprowadziła na rynek Borstar® HE3490-IM – wyjątkowej klasy polietylen (PE), przeznaczony specjalnie do formowania wtryskowego ciśnieniowych kształtek rurowych PE100.

To rozwiązanie stanowi lepszą alternatywę dla producentów kształtek, niż stosowane obecnie materiały do wytłaczania, ponieważ łączy w sobie wyższą wytrzymałość ciśnieniową polietylenu PE100 oraz łatwość obróbki polietylenu PE80. Cały łańcuch wartości od producenta kształtek do producenta rur, wykonawcy i właściciela instalacji, skorzysta z oferowanej przez nowy materiał poprawionej jakości i wydajności.


Borstar HE3490-IM do formowania złożonych, skomplikowanych kształtek z PE100

Firma Eurostandard produkuje kształtki specjalistyczne do ciśnieniowych instalacji gazowych i wodnych. Komentując swoje doświadczenia w stosowaniu nowej klasy polietylenu Borstar, Giuseppe Fontanazzi, Dyrektor Techniczny w Eurostandard, mówi: „Firmie Borealis udało się opracować tworzywo, które łączy w sobie dobre parametry płynięcia i doskonałą wytrzymałość. Borstar HE3490-IM poprawia wydajność i opłacalność procesu formowania złożonych, skomplikowanych kształtek PE100, dzięki krótszym czasom cykli i mniejszej ilości odpadów. Dostrzegamy także wyraźną poprawę jakości wykonania otworów oraz wykończenia powierzchni kształtek dostarczanych naszym klientom.”

Borstar HE3490-IM oferuje wiele korzyści na etapie produkcji i wyrobów gotowych.

• Krótsze czasy cykli: Borstar HE3490-IM można wtryskiwać w niższych temperaturach w porównaniu z konwencjonalnymi materiałami PE100 do wytłaczania. Niższe temperatury stopu pozwalają także znacznie skrócić czasy cykli, zwiększając oszczędności producentów kształtek.

• Mniej odpadów: Próby przemysłowe wykazały, że w przypadku kształtek o skomplikowanej budowie, można istotnie ograniczyć procent odpadów. Zmniejsza to złożoność schematów formowania i kontroli, co przekłada się na wyższą wydajność i opłacalność produkcji.

• Lepsze właściwości mechaniczne: Znaczna poprawa właściwości mechanicznych w krytycznych punktach małych i złożonych kształtek, takich jak rozgałęzienia i przyłącza, zwiększa wytrzymałość wyrobów gotowych.

• Udoskonalone wykończenie powierzchni: Łatwość płynięcia polietylenu Borstar HE3490-IM zapewnia wyższą jakość powierzchni kształtek w porównaniu z kształtkami produkowanymi z konwencjonalnych materiałów PE100.

• Mniej wypaczeń: Mniejsza owalizacja i wypaczenie kształtek wynikające z niższej masy cząsteczkowej materiału Borstar HE3490-IM, pozwalają uzyskać wyższą i powtarzalną jakość, solidność i wytrzymałość kształtek.

• Łatwe przetwórstwo: Borstar HE3490-IM przetwarza się podobnie jak materiał PE80, choć wytrzymałość kształtek jest taka, jak produktów PE100, spełniając oczekiwania producentów od czasu wprowadzenia polietylenu PE100.

Materiał Borstar HE3490-IM został opracowany w oparciu o niedawno wprowadzoną przez firmę Borealis zastrzeżoną technologię Borstar PE 2G - wielomodalny proces umożliwiający ustalanie właściwości polietylenu (PE) na poziomie cząsteczek, a przez to dokładne dostosowanie parametrów tworzywa, oferując korzystniejsze rozwiązania.

Firma Borealis ma ponad 40-letnie doświadczenie w dostarczaniu zaawansowanych produktów poliolefinowych do produkcji systemów rur i kształtek. Dzięki dokładnej znajomości łańcucha wartości i skupieniu się na potrzebach klientów, firma Borealis nieustannie oferuje nowe wartości, tworząc innowacyjne wyroby polipropylenowe (PP) i polietylenowe (PE) do produkcji rur.

Firma Borealis jest czołowym producentem tworzyw sztucznych, wprowadzającym innowacyjne rozwiązania i wytwarzającym polietylen (PE) i polipropylen (PP) od ponad 40 lat. Produkty firmy Borealis są przetwarzane przez jej klientów w produkty codziennego użytku, takie jak opakowania do żywności, sprzęt medyczny, pieluszki, rury przesyłowe, części samochodowe i przewody elektryczne.

Źródło: www.borealisgroup.com