Szybkozłącza do termoregulacji form wtryskowych

2003-02-17

Produkt, który chcę Państwu przedstawić w porównaniu do wielkości wtryskarki, czy nawet formy jest niewielki. Jednakże pozwala zaoszczędzić ogrom czasu przede wszystkim podczas wymiany formy. Szybko-złącze, bo o nim będzie tu mowa, jest często niedoceniane, a nawet uznawane za zbędny wydatek. Dzięki temu artykułowi przekonają się Państwo, jak wiele zalet kryje zastosowanie tego niewielkiego przedmiotu.

Firma Stäubli istnieje od 1892r. Od tego momentu produkuje i konstruuje artykuły przemysłowe, które wyróżniają się na tle innych producentów swoją wysoką jakością i technologią wykonania. Nieustanne poszukiwania nowoczesnych rozwiązań oraz ciągły dynamizm, który jest wynikiem współdziałania ludzi, wydajnej struktury i wysokiej technologii zarówno produktów jak i środków produkcji wpłynęły na szybki rozwój firmy i pozwalają na utrzymanie wysokiej precyzji i jakości usług.

Przedsiębiorstwa polskie wkraczając w wiek XXI stanęły przed większą niż dotychczas koniecznością dostosowania się do panujących warunków rynkowych. Ogromna konkurencja spowodowała konieczność poszukiwań nowych rozwiązań poprzez reorganizację w zakresie struktury firmy, doboru i kompetencji pracowników, organizacji pracy i zestawu kosztów w celu utrzymania swojej atrakcyjności rynkowej. W firmach produkcyjnych ważnym elementem stało się m. in. skracanie przestojów maszyn. W Państwa przypadku takim przestojem jest zatrzymanie wtryskarki podczas wymiany formy. Oprzyrządowanie firmy Stäubli jest elementem skracającym ten czas, zatem przynoszącym oszczędność dla Państwa przedsiębiorstwa.

Produkty działu szybko-złączy firmy STÄUBLI są stale ulepszane dzięki permanentnej współpracy z jej klientami. Stosując się do ich uwag i zaleceń stworzono gamę produktów, którą można podzielić na 3 podstawowe grupy: 1. mono - złącza 2. multi - złącza 3. system szybkiej wymiany form (w artykule zostaną omówione tylko mono i multi złącza jako najbardziej podstawowe i niezbędne oprzyrządowanie do termoregulacji form wtryskowych).

MONO - złącza
Pojedyncze złącze, nazywane przez nas ,mono-złączem" składa się z dwóch elementów - żeńskiego, czyli gniazda i męskiego, czyli wtyku. Zależnie od typu złącza możecie Państwo stosować złącza z zaworami odcinającymi lub bez nich. Zawory uniemożliwiają wypływ substancji po rozłączeniu elementów złącza, jednak powodują większy spadek ciśnienia robo-czego niż w złączu bez zaworu. Stosownie do Państwa wymagań stawianych szybko-złączom odnośnie: temperatury, środowiska, substancji chemicznych, wymiarów, ciśnienia dostosujemy typ złącza, jego rozmiar oraz rodzaj uszczelki. Polecamy pojedyncze złącza, gdy wymieniają Państwo formy raz w tygodniu bądź rzadziej. Stosując je obniżacie Państwo koszt zużycia węży i opasek zaciskowych oraz odzyskujecie czas potrzebny na montaż przewodów.

Podstawowym złączem stosowanym przez naszych klientów do obiegów wodnych jest RPL. Jest to złącze bez zaworów, dostępne w trzech średnicach przepływu: 6mm, 8mm i 12mm. Zakres temperatur waha się między - 15°C a + 90°C, przy maksymalnym ciśnieniu roboczym 10 bar. Przepływ medium jest przewidziany z gniazda do wtyku. Ponieważ uszczelka niszczy się najszybciej jest umieszczona tak, aby było ją łatwo wymienić. Zarówno gniazda jak i wtyki mogą być zakrzywione pod kątem 90° lub 135°. Istnieje możliwość całkowitej zabudowy gniazda w formie, co chroni je przed uszkodzeniami np. w trakcie transportu. Złącza mogą być zakończone gwintem, choinką pod wąż samozaciskowy lub końcówką do węża pod obejmę zaciskową. Wtyk jest wykonany z mosiądzu niklowanego, a kulki i sprężyna ze szlachetnej stali nierdzewnej. Dla Państwa wygody na ruchomym elemencie wtyku firma Stäubli zastosowała moletowany uchwyt otwierający złącze. Dla łatwego rozróżnienia obiegów wody zimnej i gorącej na gnieździe umieszczone zostały kolorowe pierścienie, podobnie jak ze strony wtyku, gdzie na przewód można założyć czerwoną bądź niebieską opaskę identyfikacyjną.

Do obiegów wodnych lub olejowych o wyższych wymaganiach temperaturowych bądź ciśnieniowych polecamy złącza RMI z zaworami odcinającymi. Standardowo zawór jest umieszczony tylko w gnieździe, ale jeśli istnieje potrzeba, można zastosować go i we wtyku. Większość elementów tego złącza jest wykonana z mosiądzu, kulki i element zamka ze stali nierdzewnej, natomiast korpus wtyku ze stali chromowanej. Produkt ten występuje w 5 średnicach przepływu: 6mm, 9mm, 12mm, 16mm, 25mm. Przepływ medium jest przewidziany z gniazda do wtyku. W zależności od potrzeby, możemy użyć uszczelki standardowej fluorowęglowej (JV) lub kauczukowej etylenowo-propylenowej (JE). Uszczelka fluorowęglowa może być stosowana w temperaturach od -15°C do +200°C przy ciśnieniu pracy 10bar i od -15°C do +150°C przy ciśnieniu pracy 16bar. W przedziale temperatur między -20°C a +150°C możemy użyć uszczelki kauczukowej (JE) przy ciśnieniu roboczym do 16bar. Jednakże nie polecamy kontaktu tej uszczelki z wszelkimi substancjami pochodzenia mineralnego. Gniazda i wtyki są zakończone gwintami lub do węży pod opaskę zaciskową, dodatkowo gniazda mogą być również ,kątowe" - tzn. zakrzywione pod kątem 90° i 135° . Podobnie jak złącze RPL, tak i RMI możemy zabudować w formie. Dla zabezpieczenia wtyku przed zabrudzeniem po rozłączeniu można założyć gumowy korek.

Złącza o płaskich powierzchniach styku
Technologia ,płaskich powierzchni" została zastosowana zarówno w mono jak i w multi złączach firmy Stäubli. Dzięki niej podczas rozłączania elementów złącza niweluje się straty medium (np. oleju) oraz nie zanieczyszcza się stanowiska pracy ponieważ przepływająca substancja nie wydostaje się na zewnątrz. Ma to szczególne znaczenie w przypadku środków niebezpiecznych. Stosowanie tej technologii daje dodatkowe korzyści również podczas łączenia, gdyż do układu nie wprowadza się zanieczyszczeń z zewnątrz.

Przy bardzo krótkim cyklu wtrysku, do form rozdmuchowych w butelczarkach, oraz tam, gdzie złącza są poddawane dużym drganiom i przeciążeniom ma zastosowanie złącze SPI dzięki bardzo dużej powierzchni osadzenia wtyku w gnieździe. Złącze to może pracować przy temperaturach wody i olei pochodzenia mineralnego od -10°C do +150°C oraz od -10°C do +200°C dla olei pochodzenia syntetycznego przy maksymalnym ciśnieniu roboczym 50 bar. Dostępne są dwa rozmiary średnic: 6mm i 9mm. Gniazda i wtyki są zakończone gwintami, proponujemy również gniazda zakrzywione pod kątem 90°. Przewidziano jeden rodzaj uszczelek - fluorowęglowe, a kierunek przepływu z wtyku do gniazda. Na ruchomym elemencie gniazda zastosowano moletowany uchwyt otwierający złącze, a elementy funkcjonalne złącza wykonane zostały ze stali nierdzewnej.

W hydraulice siłowej, w zależności od warunków pracy mają Państwo do dyspozycji kilka głównych gam złączy: MPX, SPX, SBA, HCB i HPX oraz RBE/HP. Niestety ze względu na wielkość artykułu nie mogę przedstawić ich danych technicznych, o które możecie zawsze poprosić Państwo dzwoniąc do nas do firmy, wysyłając fax, bądź mail.

MULTI-złącza
Multi-złączami nazywamy scentralizowane łączenie obiegów poprzez umieszczenie kilku bądź kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu złącz na jednej płycie. Złącza mogą być różnych rozmiarów, typów, a nawet mogą przez nie przepływać różne media o innych temperaturach i ciśnieniach. Zaletą zastosowania multi-złącz jest podłączanie i rozłączanie wielu obiegów jednocześnie (zamykanie i otwieranie tylko jednego zamka). Dzięki temu skrócony jest czas wymiany formy. Polecamy zastosowanie multi-złącz, gdy wymieniacie Państwo formy częściej niż jeden raz w tygodniu, kiedy rozłączanie i podłączanie mono-złączy staje się zbyt czasochłonne. Dzięki zastosowaniu multi-złącz odzyskujecie Państwo czas potrzebny na podłączanie wszystkich pojedynczych złącz i identyfikację właściwego przewodu. Ważny jest także element bezpieczeństwa jakie daje mulit-złącze - dzięki swej asymetrii niemożliwe jest pomylenie obiegów przy łączeniu, co jest istotne zwłaszcza dla substancji niebezpiecznych. Z szerokiej gamy multi-złączy firma Stäubli poleca do termoregulacji form wtryskowych trzy grupy: RMI 200 są to multi-złącza półautomatyczne (otwieranie zamka poprzez użycie dźwigni lub przycisku (tylko RMI 206)). Do Państwa dyspozycji są 4 wersje (RMI 206, RMI 209, RMI 212 i RMI 216) - jednocześnie można podłączyć od 3 do 10 obiegów wodnych lub olejowych. W zależności od potrzeb można zmniejszyć ilość obiegów poprzez wyjęcie z płyty odpowiednich pojedynczych złącz (zastosowane tu złącza RMI zostały opisane w punkcie ,mono-złącza"). Na płycie znajduje się numeracja ułatwiająca identyfikację obiegów. RMI 300 są to multi-złącza półautomatyczne (otwieranie zamka poprzez 1/4 obrotu zamka). Polecamy je gdy forma jest niedużych rozmiarów lub gdy dysponują Państwo niewielką powierzchnią na podłączenie multi-złącza. Jednocześnie można podłączyć 4 lub 8 obiegów wodnych lub olejowych. RMP są to multi-złącza półautomatyczne do hydrauliki siłowej (160 bar), które wykorzystują technologię ,płaskich powierzchni". Istnieją dwie wersje RMP 48 i RMP 78, które mogą posłużyć do połączenia dwóch lub trzech obiegów. Złącza i system zamykania są całkowicie zabudowane w obudowie i wykonane ze stali nierdzewnej.

Autor: Izabela Pankowska


 • Adres firmy

  Izabela Pankowska | 2010-01-17 01:34:06

  Podaje adres firmy:
  Staubli Lodz Sp. z o.o.
  ul. Wigury 21
  90-319 LODZ
  firma prowadzi sprzedaz wysylkowa, najlepiej kontaktowac sie telefonicznie: 42 636 85 04

 • Kontakt

  Gość: ACME | 2008-04-23 11:23:32

  Nie został podany adres firmy gdzie można szybkozłaczki kupić

Dodaj komentarz