Wypełniacz kredowy w ofercie Kwazar Barwniki - Dobra jakość za rozsądna cenę

2009-01-30

Wypełniacze mineralne są szeroko stosowaną grupą dodatków w wielu dziedzinach przetwórstwa tworzyw, zwłaszcza w przetwórstwie poliolefin, polichlorku winylu i gumy. Najczęściej stosowanymi wypełniaczami są talk i kreda, przy czym, ze względu na cenę oraz własności wypełnionego tworzywa, zdecydowanie częściej stosuje się kredę (węglan wapnia) pozyskiwaną jako kopalinę (węglan wapnia mineralny) lub poprzez syntezę (węglan wapnia strącany).

W przetwórstwie PCW stosuje się wypełniacz kredowy w postaci proszku, natomiast przy przetwórstwie poliolefin w postaci koncentratu zawierającego do 80% węglanu wapnia zdyspergowanego w nośniku- polietylenie bądź polipropylenie. Taka postać koncentratu zdecydowanie poprawia komfort pracy oraz umożliwia efektywniejsze wymieszanie wypełniacza z pozostałymi składnikami.

Jednym z głównych zastosowań wypełniacza kredowego w przetwórstwie poliolefin jest produkcja folii typu cast oraz folii z LDPE, HDPE i PP poprzez rozdmuch rękawa. Ilość stosowanego koncentratu waha się w granicach 5-25%, w zależności od spodziewanego efektu.

Dodawanie wypełniacza do produkcji folii ma wiele zalet. Zwiększa on siłę krycia, co wiąże się ze zmniejszeniem ilości użytych koncentratów barwiących oraz obniżeniem kosztów produkcji. Wypełniacz nadaje folii tzw. „chwyt” czyli bardziej szorstką powierzchnię, co wiąże się ze zwiększeniem efektu antyblokingowego, ułatwieniem zgrzewania oraz nadruku i redukcją połysku powierzchni.

Wypełniacz kredowy stosowany jest do produkcji taśm polipropylenowych, pojemników typu „big bag” czy sznurka. Ilość dodawanego koncentratu waha się w granicach 3-10%. W tym przypadku kreda działa jako środek matujący, zwiększający krycie i obniżający koszty surowcowe. Wypełniacz kredowy ma również szerokie zastosowanie przy produkcji wyrobów wtryskowych z polipropylenu. Jego dodatek zapewnia większą stabilność wymiarową, zmniejsza tendencję detalu do odkształceń, zmniejsza skurcz, zwiększa krycie co wiąże się z oszczędnością środków barwiących. Ilość dodawanego wypełniacza może sięgać 30% zmniejszając koszty surowcowe nawet do 10%.

Kwazar Barwniki jako dystrybutor produktów firmy EnerPlastics posiada w ofercie wysokiej jakości koncentrat wypełniacza kredowego o nazwie handlowej EP-CAL-120, który może być zastosowany do wszystkich omówionych przypadków. Zawiera on 80% węglanu wapnia zdyspergowanego w polietylenie z dodatkiem antyoksydantu oraz środka ułatwiającego dyspersję. Odporność termiczna koncentratu wynosi 280 stopni Celsjusza. Wypełniacz kredowy Kwazar Barwniki może być stosowany do produkcji wyrobów mających kontakt z żywnością. Pakowany jest w worek polietylenowy i zewnętrzny z tkaniny polipropylenowej.

Wyłącznym dystrybutorem EnerPlastics w Polsce jest Kwazar Barwniki