Wyniki wyszukiwania dla frazy: apec

Liczba znalezionych wiadomości: 4

 • 2007-03-14 | Komentarze: 0

  BMS: podwyżka na PC

  Firma Bayer MaterialScience – BMS (Leverkusen/Niemcy; www.bayermaterialscience.com) poinformowała o wprowadzaniu efektywnie od pierwszego marca podwyżek na PC i blendy tego tworzywa.

 • 2006-10-01 | Komentarze: 1

  Światowy rynek poliwęglanów

  Poliwęglany (PC) są tworzywami termoplastycznymi, których nazwa pochodzi od grup węglanowych (-O-CO-O-), łączących grupy funkcyjne w długim łańcuchu polimerowym. Obecnie są jednym z najważniejszych, pod względem ilości, na świecie tworzyw konstrukcyjnych. Poliwęglany zaczęła produkować w 1958 r. firma Bayer w Uerdingen w Niemczech pod marką Makrolon i w tym samym roku firma GE rozpoczęła w USA wytwarzanie tworzywa o nazwie Lexan. W 2005 r. wyprodukowano na świecie już 3,5 mln ton PC. Na kolejne lata przewiduje się wzrost produkcji na poziomie 8-10% rocznie. Regionem, gdzie wytwarza i zużywa się największe ilości poliwęglanów jest Azja, a zwłaszcza Chiny. Azja jest też regionem świata, gdzie mają powstać niemal wszystkie nowe wytwórnie PC.

 • 2006-10-01 | Komentarze: 0

  Producenci poliwęglanów (2006)

  Nazwy handlowe poliwęglanów to: Apec, Calibre, FR-PC, Iupilon, Lexan, Makrolon, Naxell, Panlite, Trirex. Poliwęglany produkuje się z bisfenolu A i niebezpiecznego fosgenu. Konieczność stosowania tego ostatniego związku byłą przyczyną m.in. zaniechania budowy wytwórni PC w Polsce. Niedawno opracowano metodę bezfosgenową, którą dysponują tylko nieliczne firmy na świecie, m.in. firma Asahi, która dostarczyła licencji do budowy wytwórni PC w Rosji.

 • 2006-09-04 | Komentarze: 0

  Bayer MaterialScience: Podwyżki na poliwęglany

  Bayer MaterialScience AG wprowadził podwyżki na swoje poliwęglany pod handlowymi nazwami: Apec®, Makrolon®, Bayblend®, i Makroblend®. Podwyżka wynosi 200 EURO za tonę. Wyższe ceny obowiązują od pierwszego września w Europie, Środkowym Wschodzie, Afryce i Ameryce Łacińskiej.

Strona 1 z 1
 1