Wyniki wyszukiwania dla frazy: polimeryzacja
Liczba znalezionych wiadomości: 17
-
2007-03-06 | Komentarze: 0
Pianki polistyrenowe w budownictwie - struktura a właściwości
Zakres przemysłowych zastosowań pianek polimerowych stale się rozszerza, obejmując przemysł samochodowy, lotniczy, meblowy, opakowaniowy oraz budownictwo mieszkalne i drogowe. Gdy w roku 1952 koncern BASF rozpoczął produkcję spienionego polistyrenu ekspandowanego (ang. Expanded Polystyren, w skrócie EPS), dopiero po upływie kilku lat konserwatywny i nieufny rynek materiałów budowlanych zaaceptował to nowe tworzywo, uznając jego zalety.
-
2006-10-31 | Komentarze: 0
Tworzywa wokół nas - Gumka do wymazywania
Gumkę do mazania zawdzięczamy odkrywcy tlenu Josephowi Priestleyowi. W 1770 roku, przygotowując rysunki do książki, dokonał on odkrycia równie ważnego dla uczniów i artystów, jak tlen dla chemików. Zauważył, że kawałek kauczuku świetnie nadaje się do wycierania śladów ołówka. Grafitowy pył schodzi wraz z włókienkami celulozy, nie uszkadzając papieru.
-
2006-10-10 | Komentarze: 0
Basell: Podwyżki na poliolefiny
Basell (Hoofddorp, Holandia; www.basell.com) ogłosił natychmiastowe wprowadzenie podwyżek na oferowane przez siebie poliolefiny z grupy tzw. "advanced polyolefin products".
-
2006-04-21 | Komentarze: 0
Dow: Podwyżka na poliolefiny
Dow Europe (Horgen/Szwajcaria; www.dow.com) ogłosił podwyżki cen dla wszystkich produktów poliolefinowych od dnia 1 maja 2006 r.
-
2006-03-30 | Komentarze: 0
Borealis: Wyższy zysk netto w 2005 roku
Skandynawski potentat w dziedzinie wytwarzania poliolefin - Borealis (Lyngby /Dania; www.borealisgroup.com) ogłosił swoje wyniki finansowe. Firma w 2005 roku zwiększyła swoje dochody netto o 11% do 225 mln EURO.
-
2006-03-03 | Komentarze: 0
Chemia polimerów
W książce opisano podstawowe metody syntezy polimerów przez polimeryzację wolnorodnikową, kationową, anionową, migracyjną, utleniającą, z otwarciem pieroecienia i kondensacyjną. Uwzględniono techniczne metody polimeryzacji monomerów oraz specjalne techniki, takie jak polimeryzacja elektrochemiczna, radiacyjna i w plazmie.
-
2005-11-14 | Komentarze: 0
Materiały z naturalnych polimerów: tworzywa biodegradowalne
Skrobia i celuloza roślinna to bio-materiały przyszłości. W wielu wypadkach nie da się wyeliminować tworzyw sztucznych z codziennego życia, są np. doskonałymi izolatorami i mają świetne własności konstrukcyjne, ale ponad połowa z nich jest wykorzystywana do pakowania produktów, których użycie jest jednorazowe. I właśnie dla takich produktów coraz częściej opakowania z tworzyw na bazie ropy naftowej zastępuje się opakowaniami z kukurydzy, ryżu czy buraków cukrowych.
-
2005-08-18 | Komentarze: 5
POLIAMIDY - towarzysze każdego dnia
Poliamidy są polimerami, które znalazły bardzo dużo zastosowań i towarzyszą nam w życiu pod wieloma postaciami począwszy od rajstop poprzez nici chirurgiczne czy części używanych przez nas maszyn. Znalazły one tak szerokie zastosowanie ze względu na swoje znakomite własności.
-
2005-03-17 | Komentarze: 6
Gięcie i łączenie tworzyw sztucznych w konstrukcji reklam
W branży wykonawstwa reklam stosowane są znaczne ilości tworzyw sztucznych. Aby utworzyć gotowy wyrób, należy tworzywo poddać różnym procesom technologicznym, jak: gięciu, formowaniu, łączeniu oraz obróbkom wykańczającym. W artykule przedstawione zostaną urządzenia do realizacji ww. operacji technologicznych.
-
2005-01-07 | Komentarze: 0
Polski naukowiec jest autorem nowatorskiej metody syntezy polimerów
Mniej więcej połowę wszystkich polimerów wytwarza się metodą tzw. polimeryzacji wolnorodnikowej, która - choć stosowana w przemyśle od kilkudziesięciu lat - ma szereg istotnych wad. Przede wszystkim nie jest procesem kontrolowanym, a wskutek tego powstają np. łańcuchy polimerów o różnej długości. Wymyślono więc alternatywne metody, które pozwalają na otrzymywanie polimerów o uporządkowanych własnościach. Jedną z ostatnich i najbardziej obiecujących okazała się kontrolowana polimeryzacja rodnikowa ATRP odkryta przez polskiego chemika prof. Krzysztofa Matyjaszewskiego. Nowatorska metoda posiada większość zalet wcześniejszych metod, a równocześnie z przemysłowego punktu widzenia korzystnie wyróżnia się znacznie łagodniejszymi warunkami syntezy.
1 2 następna »